čtvrtek 7. června 2012

RC Review: Hunger games - Síla vzdoru
Autor - Suzanne Collins

Název - Hunger games: Síla vzdoru

Díl - 3

Rok - 2011

Počet stran - 340
Recenze na první díl naleznete ZDE.
Recenze na druhý díl naleznete ZDE.
Hodnocení: 5/5

Anotace:

Suzanne Collinsová - Hunger Games: Plamen vzdoru Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být. Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.

Moje reakce po dočtení knihy: Nééééééééé...


Strach. Bolest. Utrpení. Tyto pocity provázejí celý Panem. Válka je už v plném proudu a vzbouřenci chtějí dosáhnou svého cíle. Dovolí jim to Kapitol? Rozhodně ne bez boje...


Třináctý kraj existuje. Není mrtví jak tvrdí Kapitol. A taky osobě chce dát vědět celému světu. Katniss si myslí, že unikla všemu tomu intrikování a vraždění, ale to se mýlila. Nechtějí jí dát pokoj. Má se stát tváří povstání. Vzorem celému Panemu. Má být reprodrozdem. Jiskrou co zažehla požár. Dívkou v plamenech. Dokážeto? Ani ona sama to neví, ale bude to muset alespoň zkusit. 

Tyhle knížky nejsou jen obyčejná dystopie. Nutí vás se nad příběhem zamyslet. Nebude to takhle u nás vypadat za několik set let? Desítek let? Mohou se z nás takový povrchní lidé jako jsou ti v Kapitolu? Co když nás čeká stejný osud a mi už nikdy nepoznáme mír? Dozvíme se to někdy? Pochybuji...

Asi jsem si to uvědomila až u třetího dílu, možná i dřív, ale až teď mi to plně došlo. Katniss je první hlavní postavou, které dosahuje minimum ideálů. Je tvrdohlavá, nezkrotná, někdy se zdá bezcitná, nebere takové ohledy na ostatní jak by asi měla a je někdy nepříjemná i na své přátele. Proč jí tedy máme všichni tak rádi? Je to tím, že nejvíc připomíná reálného člověka nebo se v ní vidíme i mi ostatní? Třeba má na tom podíl i to, že někdo má možná už dost těch sladkých vzorových dívek, které jsou skoro rutinou každé knížky. Tu otázku si asi každý musí zodpovědět sám. 


Možná se budete divit, ale mě tento třetí díl přišel nejdrsnější. Samozřejmě, když byli hl. postavy v aréně bylo to taky něco, ale v tomto dílu umíralo tolik lidí nejen neznámých i známých. Ne jedenkrát jsem se musela zastavit nad tím jak mi "před očima" umřela nějaká moje oblíbená postava. I když v tomto vše dopadá jak dopadá (nebudu říkat jestli dobře nebo špatně) přišel mi tento třetí díl nejsmutnější. Přiznám se, že jsem po dočtení byla celkem v dost melancholické náladě a prý jsem vypadala jak by mi někdo něco udělal. :(

Nemá cenu abych vám říkala ať si knížku přečtete, protože jestli jste s touto sérií začali určitě jí budete chtít dojet až do konce. Tato díl byl dobrý jako všechny ostatní, ale bohužel pro mě nejsmutnější...Velice bych tímto chtěla poděkovat nakladatelství Fragment, za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete objednat zde.


3 komentáře:

 1. Ahoj, dnes jsem taky dal na blog recenzi na tuhle knihu. Souhlasím s tebou že je to drsnější než předchozí knihy a melancholie by se dala krájet. Konec je podle mě dost pěkný.

  Mimochodem pěkná recenze.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju. A s tím koncem no pěkný je, ale já bych byla radši aby skončil s někým jiným ;).

  PS: a jaký je tvůj blog, určitě bych si taky ráda přečtla tvojí recenzi :)

  OdpovědětVymazat
 3. Celou tuhletu serii bych chěla mít přečtenou:)...jinak u mě na blogu mám rozhovor s Lusy Adams :)

  OdpovědětVymazat